Notre Dame, Eiffel Tower, Seine..all you need is Paris!

After a couple of months travelling through Europe, I’ve been more attracted by unfamiliar but surprising places so when I bought my ticket for Paris, I wasn’t that enthusiastic. What a misconception!
Paris is natural, green, protected, gentle, friendly, surprising, and artistic. Each street is a feast of striking architecture. Each park is vast enough for everybody. To walk along Seine makes you feel in a dream. Notre Dame takes you into Esmeralda’s story and you feel astonished by all these beauties. The dancers, musicians, and artists on the streets remind you of what a love and art oriented city you wander in. And glorious Eiffel Tower strikes you at night and in the daytime differently. I’m sure, like me, most people promise themselves to come back here again.

Sözün özü:
Epey bi yer gezdikten sonra ben biraz daha pek bilinmeyen ama güzel yerler keşfedeyim modundaydım. Paris de dünyanın en çok beğenilen ve gezilen yerlerinden olsa da bu nedenle aşırı heyecanlandırmamıştı beni. Amma velakin oraya varınca ne denli yanlış düşündüğümün farkına vardım. Şehir güzellik abidesi gerçekten. Her sokağın ayrı bi deseni her köşesi ayrı bi estetik detayı var. Parkları devasa ve inanılmaz yeşil. Rengarenk çiçek her yer. Seine nehrinin kıyısında yürüyüş oldukça rahat, insan kalabalığı felç etmemiş. Notre Dame belki de en güzel kilise. Eiffel resimlerinden çok daha güzel özellikle geceleri. Sokak sanatçıları, müzisyenleri, dansçıları arasında saatlerce hiç bıkmadan yürünür Paris’te. Yine gidilir, yine gezilir bu şehir!

20140421-181946.jpg

20140421-182100.jpg

20140421-182125.jpg

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s