Philadelphia (by Segway)

 

Photo Oct 04, 11 31 19 AM  Photo Oct 04, 1 12 34 PM

I was in Philadelphia in the first week of October, 2015 and you see that the weather was not that bad. It is a very historical and beautiful city. When my dear friend Diana suggested to tour the city on segways, I knew that it would be so fun. We had a nice discount thanks to the big German group whose number was already enough for the tour. We had little walkie-talkies on us so that our guide could tell about its history and important monuments and attractions and also keep us under control. After 15-min instruction, we were ready to hit the road and we had a fun and informative tour for 2 hours.

Apart from that, we tried the very famous Philly Cheese Steak in the most popular two restaurants; the inventor Pat’s King of Steaks and Geno’s Steaks. To me, they had the same taste but Philly cheesesteak is not that tasty. It’s pretty plain but with some salt and sauce it’s better.

Liberty Bell Center (symbol of freedom, crack on its first use), Independence Hall (birthplace of Declaration and Constitution),  Franklin Institute (very old and beloved science museum), Spruce Street Harbor Park, Elfreth’s Alley (the oldest and beautiful continually occupied residential street in the US), Reading Terminal Market (America’s oldest farmers’ market), Love Park are all must-see in Philly.

It’s only 2 hour away from NYC and I heard that some people commute daily. So I highly rcommend to visit it if you come to NYC.

Sözün Özü:

Bağımsızlık bildirgesinin (1776) imzalandığı ve 1787 Anayasasının imzalandığı yer olan ve buram buram tarih kokan bir şehir Philly. Küçük, sevimli, temiz ve ulaşımı kolay. Biz arkadaşımla Segway turu yaptık, oldukça eğlenceli oldu. 2 saat boyunca rehber eşliğinde tüm şehri turladık, tarihi hakkında çok şey öğrendik. 15 dakikalık bir eğitimden sonra hazır hissediyorsunuz yola çıkmaya. Sürücüler çok saygılı olduğu için herhangi bir problem yaşanmıyor, keyifle geziliyor. Biz Ekim başında gittik, hava da fena değildi.

Philly Cheesesteak çok meşhur dediler, gittik yedik tabi en eski ve popüler mekanlarında, Pat’s ve Geno’s. Karşılıklılar zaten, o yüzden ikisininkini de tattık. Bence pek bi cazibesi yok, olabildiğince sade ama denemeye değer tabi.

Yukarda bahsettiğim yerlerini görmeli öncelikle ama daha bir çok yeri var görülecek. O yüzden ben yine gideceğim. NYC’den 2 saatlik mesafede, gelmişken görün derim.

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s