Viva Puerto Rico!

If you look for a place to live without winter, Puerto Rico will be the best choice. It’s neither too hot nor cold at all and it rains for more or less 10 minutes to refresh almost everyday. It offers stunning ocean views, rain forests with varios species, parrots, white beaches, historic castles that we see on Pirates of Carribean, amazing food, friendly people, colorful houses, music and dance.

Easy place to fly from NYC but plan everything beforehand as we hardly found any tour or tickets to Flamenco Beach on Culebra.

On New Year’s Eve, there’s quite few people on the streets and many restaurants are closed bacuse they prefer celebrating New Year with their families at their home. Apart from that, it’s always alive and colorful. They also celebrate Christmas until January 6 so there is a festival going on for 2 weeks around New Year.

It was a thing to do before 30 and it’s done!

p.s: This is where I was proposed to! And of course I said “YES”!

Sözün Özü:

Karayipler diyince herkes bilir ama Puerto Rico öyle hemen kolayca haritada bulunamaz çoğu kişi için. Hiç kış olmayan bir yerde yaşamak istiyorsanız, Puerto Rico en güzel adres olabilir. Aşırı sıcak da değil, soğuk hiç değil. Hemen hemen her gün 10 dk kadar yağmur yağıyor ve her yeri taptaze oluveriyor. Yağmur ormanları, beyaz kumsalları, hem Meksika hem İspanyol mutfağına yakın ama kendine has yemekleri, eğlenceleri, festivalleri, tarihi kaleleri (hani şu Karayip Korsanları’nda gördüklerimiz), rengarek evleri, ılıman havasıyla bizi fethetti Puerto Rico. Bileti aylar önce almıştık da görmeyi çok istediğimiz Culebra Adası ve oradaki Flamenco Kumasalına bilet almamıştık. Yılbaşı zamanı tatil olduğu için de her şey çoktan bitmişti, uçak veya vapur bileti bulamadık. O yüzden biraz daha planlı gitmeyi öneririm.

Yine de hiç plansız gitseniz de güzel olur çünkü nasılsa çok fazla şey sunuyor. Sadece bizim gibi umarız tekrar geliriz der ve dönersiniz.

Önemli not: Burası evlenme kararı aldığımız yer oldu!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s