Rhode Island

Bordered with Massachusetts, Connecticut and Atlantic Ocean, Rhode Island (Ocean State) is worth seeing as it is quite different from the other states.
We first went to Newport. It is an intact wooden city and the yachting capital of the US. It has several oceanfront beaches, historic mansions, lighthouses, art museums, restaurants with freshest seafood (like Red Parrot), beatiful streets, and lovely cafes on the port. It is called as one of the most patriotic cities of the West Coast and this year at the end of April they will be celebrating the 59th annual Newport Loyalty Day & Sea Fair Festival. Also it is famed activities like Cliff Walk and Ocean Drive as it offers a great scenery. It was quite calm in December though so you had better visit it in spring or summer.

Providence is also a very cute place to visit. Luckily, we had a lovely Turkish friend there so it was a kind of tour for us. I think the most beatiful part of the city is Brown University. It is like NYU’s historic version because it is scattered in the neighborhood as NYU is in Greenich Village but its buildings are all like old mansions with beautiful gardens. It has a really nice view so I highly recommend to walk around the campus. Another place to see in Providence is Federal Hill, the Little Italy of the city. It is famous for its Italian restaurants of course but as they are good but you should consider waiting in the line a little bit. Providence is one of those cities where you can stroll along the river and enjoy the view of downtown.


  
Sözün Özü:

Boston’a gitmişken vakit olursa Newport ve Providence görülmeye değer. Newport, çok güzel köşklerle dolu, küçük bir balıkçı şehri. Okyanus kıyısında restoranları, kafeleri, müzeleri, denizfenerleri ile sakin ve keyifli zaman geçirilebilecek bir yer. Genellikle Cliff Walk denilen okyanus kıyısındaki patika yolda yürüyüş yapma veya arabayla aynı şekilde dolaşma olan Ocean Drive için çok tavsiye ediliyor. Dolayısıyla yazın veya baharda gitmek daha eğlenceli olacaktır. Taptaze deniz ürünleri içinse her zaman gitmeye değer bence. Diğer gökdelenli Amerikan şehirlerinden çok farklı, tarihi, geleneksel görünümlü, bir de ilk kez din ifade özgürlüğü olan yermiş. Providence da Brown Üniversitesi’yle meşhur küçük güzel bir şehir. Brown bulunduğu mahalleye yayılmış durumda ama ufak bir kampüsü var yemyeşil, tarihi köşk gibi binalarıyla dolaşmak için harika bi yer. Federal Hill var nehrin öbür kısmında, şehrin İtalyan restoranlarıyla ünlü bir yeri. Küçük ve başarılı restoranlarda sıra tabi ki kaçınılmaz ama saati iyi ayarlarsanız rahat rahat deneyebilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s