(Peaceful) Tirana, Albania 

While living in Kosovo, it’s our goal to explore the Balkan area in depth. We are starting with the common trips now but in time we hope to discover hidden treasures here. Anyway, we visited Albania’s capital Tirana last weekend and I can say that it was a little surprise for me as I didn’t expect such a modern, pleasant, and colorful city. It’s small but has many things to see. I enjoyed concrete houses painted with rainbow colors as they are changing Stalinist rule of the past. Tirana has a beautiful centre called Skanderbeg Square named after Albania’s hero who made the country independent of Ottomon Empire in 15th century until his death. This square is the most colorful centre I have seen around here. Also you can see a mosque and a church side by side, which shows the people’s peaceful and respectful life here. After the square, we visited the Parku i Madh (Grand Park) and I thought to come here again just for this lovely park. It has a little artificial lake in it which offers a nice view while having some drinks under the trees.

Some tips for your trip:

Their currency is Lek but the restaurants accept Euros too.

In the center, you can rent a bike 50 cents an hour and cycle around the city. As it is quite flat around there, I am sure it will be nice and easy.

There are many cultural events so check them out beforehand.

The neighborhood that is famous for bars, restaurants, and night life is called Blloku.

Another reason for staying in Tirana is day-trips to seaside. We went to the historic city of Durrës (30 min away), which is a lovely, inexpensive and easily accessible place. They say especially Kosovar people choose it as a holiday destination because of its closeness. It offers various types of fresh seafood as well.

Hope you enjoy it there too!

——

Sözün Özü:

Arnavutluk’un başkenti Tiran benim beğendiğim Balkan şehirlerinden biri oldu. Çok renkli, sakin ve huzurlu bir yer. Küçük ama yapabileceğiniz çok şey var. Biz Blloku denilen restoran ve barlarıyla meşhur yerşni gezdik önce, oldukça canlı bir atmosferi var. En renkli meydanlardan biri olan İskender Bey Meydanını ziyaret ettik. Cami ve kilisenin yan yana olduğu, kahramanları İskender Bey’in adını verdikleri bu meydanı biz çok sevdik. Renklilik sanıyorum Stalin döneminin etkilerini silmek için başvurdukları bir yöntem ve çok yakışmış şehre. Beton evler gökkuşağı renklerine boyanmış. Sanat, kültür çalışmaları da artırılmaya çalışılıyor. Sonrasında Parku i Madh dedikleri büyük bir parka gittik yürüyerek. İçinde yapay ama küçük, şirin bir göl var. Ağaçların altında oturup gölet manzarasıyla keyifli vakit geçirdik.

Tiran’da para birimi Lek ama Euro da kabul edebiliyor restoranlar. Bisiklet kiralamak sadece 50 cent/saat. Şehir de düz ve renkli olunca güzel bir aktivite olabilir.

Tiranın bir diğer güze yanı günübirlik deniz kıyısı seyahatleri için uygun bir yerde olması. Tarihi şehir Durres’e yarım saat mesafede ve Durres gayet güzel, ucuz ve mutfağı da zengin olan bir yer.

Keyifli gezmeler

 

 

 

One Comment Add yours

  1. Sizin de belirttiğiniz üzere Tiran ucuz ve güzel bir şehir. Kuzeyde de güzel yerler var. Bir dönem Koman’da çalışmıştık, doğası harika bir yer. Arnavutluğun en büyük sorunlarından biri çevre bilinci olmayan insanları. Ne kadar güzel yerler olsa da maalesef kıymetini bilmiyorlar. Nice yollara, selamlar.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s