Munich in 3 Days

Munich, (German München) the capital of Bavaria Land, is a city famous for its quality of living and of course its Octoberfest. Luckily, we have friends who live there and they showed Munich’s beautiful places to us as much as they can in 3 days. First of all, we learned that Munich means ‘home of the monks’ in German. There was a Benedictine monastry near Munich and Henry the Lion granted the monks the right to establish a market near the Isar River. I think that’s why ‘grüß Gott’ ( God Bless) is still used as a greeting there.

Munich had many important and interesting kings who left beautiful architects. Ludwig II, also called Swan King, was one of them and the first place we visited was his castle Neuschwanstein (New Stone Swan). This castle is on an Alpine crag and looks like a fairy-tale castle. It has a breathtaking view and amazing interior decoration. Unfortunately Ludwig passed away before he could live there but it’s still not completed. We went there at a sunny noon but when we finished the tour inside, it had already started snowing so it became obviously a mystic place for us.

After seeing the pleasant Alps between Munich and Austria, we visited the modern center of Munich. Marienplatz is the heart of the city. We watched the puppet show called Rathaus-Glockenspiel on the tower. It has 32 figures in two stories. The top half tells the story of the marriage of the local Duke Wilhelm V to Renata of Lorraine. Knights on horseback fight and Bavarian knight wins over the Lothringen. Later, the bottom half shows the dance of coopers to bring fresh vitality to streets instead of fearful plague in 1517. The whole show lasts more or less 15 minutes.

There are so many places to see near Marienplatz such as Altes Rathaus (Old Town Hall), Neues Rathaus (New Town Hall), Frauenkirche, Peterskirche, and Isartor and Sedlingertor. English Garden is also one of my favorites. It is almost as big as Central Park and I think it’s very similar to it. However, it is different with its crazy surfers on the Isar river and its crowded beerhouses.

There are so many museums to see but we only had time to visit BMW Welt and of course the fact that our friend works for that company was the main reason. It is in Olympiapark which was constructed for the 1972 Summer Olympics and it offers a great view too.

When it comes to food, our appetite is fulfilled with bratwursts, weisswursts and beers. Viktualienmarkt is a market place for food lovers in the Old Town. One night we also had dinner in a Greek restaurant called ‘Kreta Grill’ and enjoyed its mezes and seafood.

Hope to visit Munich in spring or summer again😇

 

Sözün Özü:

Yüksek yaşam standartları ve Octoberfestiyle ünlü Munih Almanca’da ‘Kesisler diyarı’ demekmiş. Baverya Eyaletinin başkenti olan bu şehir şimdi modernliğin ve güzelliğin merkezi. Tarihinin etkisiyle sanırım hala selamlaşmalarda Grüß Gott (tanrı selamı) kullanılıyor. Orada yaşayan çok sevgili arkadaşlarımız sayesinde 3 günde Münih’in önemli yerlerini turlamış olduk. Her yerini ayrı beğendik. Birbirinden ilginç ve önemli kralları olmuş Münih’in ve 2. Ludwig de bunlardan biriymis. Kuğular Kralı da denilen bu kral Alperin en sarp tepelerinden birine kale yaptırmış, adı da Yeni Taş Kuğu, hem manzarası hem de iç dekorasyonuyla harika bir yer olmuş. Kendisi orada yaşayamadan vefat etmiş ama hala yapımına devam ediliyor.

Oraya gidip şehre dönerken Alplerin manzaralarına ve Alplerdeki ufak Alman köylerine hayran kaldık. Sonra şehrin kalbi Marienplatz’ı ziyaret ettik. Önce, buradaki eski görünümlü yeni belediye binasının üzerindeki müzikli kukla gösterisini izledik. İki bölümlü bir alanda 32 insan boyutlarında kukla müzik eşliğide Bavyera tarihinden iki farklı hikayeyi anlatıyor. Üstteki kısım bir kraliyet düğününü ve şövalyelerin yaptığı turnuvayı anlatıyor. Alt kısımda da 16. yüzyıldaki vebadan kurtulanların şehre canlılık katmka için yaptıkları dansı simgeliyor. 1908’den beri devam eden bir gösteriymiş bu.

Marienplatz’ın etrafında yürüyerek Eski Belediye Binasını, Frauenkirche ve Peterskirche kiliselerini, sehrin kapıları Isartor and Sedlingertor’u görebilirsiniz. Viktualmarkt’ta yiyeceklerin içeceklerin arasında ufak bir ziyafet verebilirsiniz. Sonrasında Ingiliz Bahcesi’ne gidip Isar nehrindeki sörfçüleri izleyip bira bahçelerinde dinlenebilirsiniz.

Münih’te pek çok müze var, biz bu seferlik BMW Welt’i gezdik, arkadaşımızın BMW’de çalışması tabi gurur veren nedenimizdi:) Burası Olympia Park’ın içerisinde ve bu park da görmeye değer bir yer.

Yeme içme konusunda Almanların meşhur Bratwurst ve Weisswurt sosislerini, biralarını öncelikle tavsiye ederiz ama birçok farklı mutfak da şehirde var tabi. Bir akşam ufak ve sevimli bir Yunan restoranı olan Kreta Grill’de deniz ürünlerini ve mezelerini tattık ve çok beğendik.

Baharda veya yaz başında tekrar gitmeyi dileğiyle😇

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s